Ceramika

06.04.2016
Kolejne spotkanie w pracowni ceramicznej Mimbres. Nasze kafle azulejos wysuszone i wypalone, dzisiaj poddały się precyzyjnemu szkliwieniu. Na efekt końcowy trzeba jeszcze poczekać.23.03.2016
W pracowni ceramicznej Mimbres, poznawaliśmy tajniki pracy z gliną. Ulepiliśmy kafle i przygowaliśmy do wypału, wkrótce będziemy je szkliwić. Efekty niebawem.


W Andaluzji ceramikę  spotykamy na każdym kroku. To dziedzictwo kultury arabskiej.  W okresie średniowiecza kultura andaluzyjska była pod silnym wpływem muzułmańskim przez prawie 800 lat. Maurowie zakładali na tym terenie uniwersytety, rozwijając naukę i sztukę, sprowadzając największe osiągnięcia cywilizacyjne tego okresu. To właśnie Maurowie sprowadzili do Andaluzji różnorodne, nowoczesne technologie produkcji przedmiotów codziennego użytku. Bardzo wówczas cenione w Europie produkty andaluzyjskich mistrzów, pozwoliły na rozkwit handlu, a co za tym idzie bogactwa Andaluzji. Cenionym elementem dekoracyjnym była ceramika. Ściany domów, dziedzińce do dziś wykładane są płytkami o różnorodnych ornamentach. To azulejos. Zdobią i zapewniają chłód. Na ścianach również pojawiają się często portrety Madonny, Jezusa, świętych, a także znanych wykonawców flamenco, torreadorów lub malownicze szyldy barów i sklepów.

W trakcie warsztatów ceramicznych poznamy historię powstania ceramiki w stylu azulejos, jej miejsce powstania oraz tradycje na terenie Hiszpanii. Ulepimy kafle, wysuszymy je, wypalimy, a następnie poszkliwimy kolorami błękitów, żółci i bieli. Tak zdobione i wypalone wysokotemperaturowo kafle posłużą nam do stworzenia pięknej ściany nawiązującej do terenów słonecznej Andaluzji.