Rękodzieło

 Wizyta w Domu Seniora, malowanie wachlarzy

Całą naszą  drużyną odwiedziłyśmy mieszkańców Domu Seniora "Gniazdo Rodzinne" w Wesołej. Zostaliśmy przyjęci z radością i z zapałem malowaliśmy wszyscy wspólnie wachlarze hiszpańskie. Było kolorowo, gwarnie, wesoło!

 

 
 

 

 

 
  


Jednym z wyrobów rękodzieła artystycznego, charakterystycznych dla flamenco są wachlarze (abanicos). Tradycja ozdobnych wachlarzy jest mocno zakorzeniona w całej Hiszpanii. Ich największą popularność przypadała na okres XVI w. - XVIII w. Z powodu gorącego klimatu i stylu życia ‘poza domem’, wachlarze były nieodłącznym elementem garderoby każdej damy i niekiedy również dżentelmenów. Nadal są powszechnie używane. W wielkie upały, które w lipcu i sierpniu sięgają powyżej 40 st. C, wychodząc z domu nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą wachlarza. Często są wykorzystywane w tańcach flamenco, jako rekwizyt urozmaicający choreografię i podkreślający kobiecość tancerek.

Wraz z potrzebą używania wachlarzy, rozwijała się potrzeba ich dekorowania i artystycznego wykonania. Wachlarze stawały się coraz bardziej bogate, dekoracyjne i coraz piękniejsze. Sztuka ozdabiania wachlarzy osiągnęła wysoki kunszt. Misternie wykonane artystyczne dekoracje, delikatne koronki, barwne malowidła, ozdobne inkrustacje, ażurowe detale, różnorodne materiały (kość słoniowa, muszle, róg, perłowiec), czynią z nich przedmioty warte najwyższej uwagi ze względu na swoje piękno i unikatowość (szczególnie te robione na specjalne zamówienie, wykonane ręcznie z najwyższą starannością).

Na warsztatach zajmiemy się dekorowaniem wachlarzy. Wykorzystując potencjał twórczy uczestników projektu, stworzymy własne wzory ornamentów i przeniesiemy je (malując, rysując, wyklejając) na zakupione w Hiszpanii wachlarze.