Przegląd mediówTEMAT DNIA:
Partnerzy rozmów zaprezentowali zbliżone poglądy w zakresie polityki powstrzymywania Rosji, poparcia dla Ukrainy i zdecydowanego umacniania państw wschodniej flanki NATO, w obliczu zagrożenia dla Europy i świata, generowanych przez agresywną politykę Rosji. Rozmawialiśmy min. na temat polityki prowadzonej przez naszych przyjaciół z SPD.
Bardzo cieszę się, że w gronie europejskiej socjaldemokratów spotykamy się dziś w Warszawie, na tym dwudniowym spotkaniu. Na naszym poprzednim spotkaniu w wicemarszałkiem Włodzimierzem Czarzastym, w czerwcu ubiegłego roku, również rozmawialiśmy o tym co należy zrobić w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.
Nasze spotkanie służy temu, aby wypracować nasze wspólne socjaldemokratyczne stanowisko w zakresie polityki bezpieczeństwa w Europie. Mówimy wprost o tym, że sytuacja, która przed nami stoi jest zupełnie nowym w Europie. Przyznajemy to bez ogródek.
 
Szef SPD Lars Klingbeil potwierdził w Warszawie zmianę polityki rządu Niemiec wobec Rosji oraz „nieograniczoną” pomoc wojskową dla Ukrainy. Polska Lewica docenia zmiany w rządzącej w Niemczech partii.
Mam marzenie, że nowym sekretarzem generalnym NATO będzie osoba związana z Europą Środkowo-Wschodnią i socjaldemokracją. Taką osobą jest Aleksander Kwaśniewski, który wprowadził Polskę do UE i podpisał umowę z NATO — mówił w środę współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
 
Szef SPD Lars Klingbeil potwierdził podczas wizyty w Warszawie ambicje Niemiec do „mądrego przywództwa” w Europie i przyznał, że jego kraj popełnił błąd, ignorując polskie ostrzeżenia przed Rosją.
LEWICA | Media ogólnopolskie
– Witamy w klubie nowego członka klubu – senatora Wojciecha Koniecznego. Wczoraj nasz klub powiększył się o senatora, dzięki czemu zmieniamy nazwę, od tej pory nie będziemy klubem poselskim, ale klubem parlamentarnym – oświadczył Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica, który od teraz liczy 44 posłów i 1 senatora.
Senator Wojciech Konieczny dołączył do klubu Lewicy i będzie jego wiceszefem – poinformował w środę przewodniczący klubu Krzysztof Gawkowski. Senator Konieczny opuścił klub Lewicy w grudniu 2021 r.
– Mamy kryzys wszystkiego co jest ważne dla kobiet, od spraw ekonomicznych, po przemoc, aż po prawa reprodukcyjne. Nie będzie kwiatów, ponieważ nie mamy się z czego cieszyć. Walczymy o prawa kobiet i niezatrzymany się, dopóki Polki nie uzyskają pełnych prawa, tak jak inne Europejski – oświadczyły polityczki Lewicy podczas konferencji prasowej z okazji Dnia Kobiet.
8 marca jest wciąż w Polsce dniem przypominania o sytuacji kobiet w Polsce, a ta wygląda fatalnie – mówiły w środę w dniu kobiet działaczki Lewicy. Jak zapewnił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, jego formacja nie będzie w żadnym rządzie, w którym nie będzie się szanowało praw kobiet.
8 marca jest wciąż w Polsce dniem przypominania o sytuacji kobiet w Polsce, a ta wygląda fatalnie – mówiły w środę w dniu kobiet działaczki Lewicy. Jak zapewnił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, jego formacja nie będzie w żadnym rządzie, w którym nie będzie się szanowało praw kobiet.
 
Posłanka Klau dia Jachira do Zie-lonych, a senator Wojciech Konieczny wrócił do klubu Lewicy i będzie je go wiceszefem.
 
Prokurator czyta o ciążach, poronieniach i jajnikach, ogląda intymne zdjęcia pacjentek. Tak PiS śledzi życie kobiet. Prokurator czyta o ciążach, poronieniach i jajnikach, ogląda intymne zdjęcia pacjentek. Tak PiS śledzi życie kobiet. Dzielnica jednorodzinnych domów w Szczecinie, jednokierunkowa wąska uliczka. 
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą bronić w Sejmie dobrego imienia papieża Jana Pawła II, a lewica – odchodzić od symboliki z nim związanej. W środowiskach kościelnych coraz więcej mówi się o otwarciu archiwów czy powołaniu specjalnej komisji, która miałaby zająć się sprawą tuszowania przestępstw seksualnych.
W przypadku dwóch państw — Polski i Węgier to część większego obrazka. To nie tylko podsłuchiwanie osób, które są potencjalnie terrorystami czy przestępcami, ale Pegasus był używany do walki z opozycją demokratyczną i wolnymi mediami — mówił w programie „Onet Rano” europoseł Łukasz Kohut. Gość Odety Moro wskazał również, że w czerwcu ukaże się finalny raport komisji śledczej Parlamentu Europejskiego na temat Pegasusa.
Dlaczego rząd powinien poprzeć kandydaturę Aleksandra Kwaśniewskiego na stanowisko szefa NATO? Czy referendum w sprawie dostępności do aborcji w Polsce ma sens? Kto ponosi odpowiedzialność za śmierć syna posłanki PO? To niektóre z tematów, które poruszył Maciej Gdula poseł Lewicy w rozmowie z Joanną Miziołek w programie “Mówiąc Wprost”.
W TVP Info trwa ofensywa wymierzona w opozycję. W telewizji publicznej pojawiły się m.in. paski ze wskazywaniem winnych za śmierć dziecka – syna posłanki PO. – To przejaw skrajnego cynizmu, porzucenia wszelkich standardów etycznych – mówi naTemat prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Obowiązująca definicja gwałtu jest zupełnie niedopasowana do rzeczywistości – oceniła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. W sejmowej zamrażarce od dwóch lat czeka projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada wprowadzenie nowej definicji.
Kryzys uchodźczy, spowodowany wojną w Ukrainie, jest olbrzymim wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Teraz wiadomo już, że przed nami jeszcze miesiące, jeśli nie lata tej nadzwyczajnej sytuacji. W związku z tym konieczne jest przygotowanie i wdrażanie planów integracji społecznej i zawodowej uchodźców na poziomie lokalnym i krajowym.
 
– Jak mówi polskie przysłowie „z braku laku dobry kit”. Będziemy za tym głosować. Natomiast na pewno jest zgoda wszystkich ugrupowań opozycyjnych, że trzeba wrócić do odległości 500 metrów od zabudowań – powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek.
– Na zimnej sejmowej posadzce znów śpią ludzie. Znów tu nocują, bo wy ich oszukaliście, nocują, bo wy nic nie zrobiliście – grzmiała wczoraj w Sejmie posłanka Lewicy Magdalena Kotula. Opiekunowie domagają się, by jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrzyli obywatelski projekt ustawy zakładający podwyższenie renty socjalnej.
To pierwszy w Polsce proces o zadośćuczynienie dla uchodźców za wywózkę. To trzej Afgańczycy, którzy zostali wyrzuceni przez polskich pograniczników do lasu, na bagna, nocą, w deszcz i przy temperaturze poniżej dziesięciu stopni.
Sejmowe obrady bywają emocjonujące – te z udziałem Kai Godek dla Krzysztofa Śmiszka były tak znaczące, że warte nagrania. 7 marca Godek w Sejmie mówiła o swoim projekcie, który przewidywałby karę więzienia za samo informowanie na temat aborcji. Poseł Lewicy nagrał fragment monologu i podłożył pod to tiktokową wersję piosenki Malika Montany.
Ilu emerytów i emerytek ma głodowe emerytury, poniżej nawet tej minimalnej w wysokości 1 200 zł brutto? To jest 350 tys. niemalże osób w tej chwili i ta liczba z roku na rok rośnie.
Przyjechał do Gliwic z Armenii jako dziecko. Skończył prawo, założył restaurację. Należy do wielu organizacji pozarządowych, wygrywa rządowe konkursy, jest w radzie krajowej Partii Republikańskiej Adama Bielana. Spotykam go przypadkiem w domu w Międzybrodziu Bialskim. – Kupiliśmy to jako fundacja – mówi Petros Tovmasyan. Pieniądze na zakup i remont pochodzą między innymi z trzech dotacji ministra kultury oraz pożyczki preferencyjnej.
Dzień Kobiet – 8 marca – to nie tylko tulipany, czekoladki i życzenia uśmiechu i pogody ducha wszystkim miłym, kochanym paniom. Politycy i polityczki od dawna wiedzą, że ich wyborczynie chciałyby usłyszeć nieco więcej konkretów.
LEWICA | Media regionalne
Politycy łódzkiej Lewicy złożyli w środę (8 marca) życzenia łodziankom i rozdawali im tulipany. Przedstawili swoje postulaty wyborcze dotyczące spraw kobiecych. Okazją był Dzień Kobiet.
 
Podczas konferencji Renata Janecka, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy w Świętokrzyskiem przypomniała, że 8 marca 2021 roku Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy w sprawie zmiany definicji gwałtu.
 
Prawa kobiet były tematem spotkania przedstawicielek Lewicy z mediami. W ocenie działaczek Prawo i Sprawiedliwość nie dba o kobiety, a wypowiedzi polityków partii rządzącej mają to potwierdzać.
 

Lokalni działacze Nowej Lewicy w Mławie tradycyjnie 8 marca z okazji Dnia Kobiet przygotowali niespodziankę dla Pań. Były to czerwone tulipany, które były przekazywane wraz z życzeniami napotkanym mieszkankom Mławy i powiatu mławskiego.

Radomska Lewica świętuje Dzień Kobiet. Jej członkinie na konferencji prasowej postulowały o zwrócenie większej uwagi na kwestie związane z depresją poporodową, a także o utworzenie w Radomiu Rady Kobiet.

RONDO KOBIET NA DZIEŃ KOBIET

okkolobrzeg.pl, 08.03.2023

Datę 8 marca nosi pismo Nowej Lewicy do prezydent Kołobrzegu ws. nazwania ronda na skrzyżowaniu ul. Sybiraków i Armii Krajowej Rondem Praw Kobiet. Data – jak mówi nam Jacek Kuś, jeden z sygnatariuszy pisma – jak najbardziej nieprzypadkowa.

Trzeba „odjaniepawlić” polską przestrzeń publiczną – mówiła Agata Diduszko-Zyglewska. To reakcja na reportaż TVN24 „Franciszkańska 3”, który pokazał dowody na tuszowanie pedofili w kościele przez polskiego papieża.
W Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja zorganizowana przez Nową Lewicę, w której wzięły udział kobiety z całej Polski. Miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji wspólnie z koleżankami: Janeczką Mrugas, Mirką Pilarczyk i Asią Maciejewską.
Do ostrej wymiany zdań doszło podczas plenarnego posiedzenia Sejmu między posłami Pawłem Krutulem i Dobromirem Sośnierzem, który nazwał feministki „zwyrodniałymi babami”. Marszałkini Sejmu, z zawodu nauczycielka, rzuciła pod ich adresem niczym do niegrzecznych uczniów: – Proszę iść na swoje miejsca! W tej chwili! Poskutkowało.
Nadal musimy upominać się o prawa kobiet – mówili dziś w Bydgoszczy działacze Lewicy. – Równouprawnienia ani równości nie znajdziemy w bardzo wielu sferach życia – uważa Anna Mackiewicz, bydgoska radna Lewicy.
 
Senator Wojciech Konieczny dołączył do klubu Lewicy i będzie jego wiceszefem – poinformował w środę przewodniczący klubu Krzysztof Gawkowski. Senator Konieczny opuścił klub Lewicy w grudniu 2021 r.