Przegląd mediówTEMAT DNIA:
Lewica jako jedyna siła polityczna zagłosowała w sejmie przeciw uchwale o obronie Jana Pawła II. Sejm nie jest sądem. Sejm nie jest też ani obrońcą ani adwokatem. Sejm nie może bronić nikogo. Nawet papieża. Zaproponowana uchwała jest jednocześnie mową obrończą i oskarżycielską.
Sejmowa komisja kultury rozpatruje dwa projekty uchwał dotyczące obrony dobrego imienia Jana Pawła II. To reakcja na reportaż telewizji TVN dotyczący Karola Wojtyły.
Robert Biedroń włączył się w dyskusję, toczącą się w sieci od kilku dni. Polityk wypowiedział się na temat materiału TVN „Franciszkańska 3”. W poście opublikowanym na Instagramie publicysta nie gryzł się w język.
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i jej partyjna koleżanka Agata Diduszko-Zyglewska opublikowały w mediach społecznościowych wspólne nagranie. Zapowiedziały w nim, że zamierzają prosić samorządy o „odjaniepawlenie” polskich ulic i szkół.
– Wydaje mi się to niepoważne, żeby Sejm przyjmował uchwałę w polemice z ustaleniami dziennikarskich śledztw. PiS w tym parlamencie często używa uchwał, żeby zaspokoić swoje własne, emocjonalne potrzeby. Panie i panowie z PiS mogą tam zapisać cokolwiek. Fakty są takie, że za rządów biskupa Wojtyły, potem papieża Jana Pawła II Kościół miał systemowy problem z pedofilią – mówi Gość Radia ZET Adrian Zandberg, pytany o uchwałę PiS ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli projekt uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. W trakcie dyskusji nad projektem doszło do ostrej wymiany zdań. W czwartek, 9 marca, przed sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu została przedyskutowana kwestia uchwały w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.
Mam wrażenie, że na pierwszym planie jest obrona dobrego imienia Kościoła, a nie troska o ofiary – ocenia posłanka Lewicy. Kościół katolicki wykreował taki system zamiatania pedofilii pod dywan, który nie jest spotykany nigdzie indziej – twierdzi Paulina Matysiak.
Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zostało wyświetlone zdjęcia Jana Pawła II. Wcześniej większość sejmowa przyjęła uchwałę ws. obrony dobrego imienia papieża.
LEWICA | Media ogólnopolskie
Posłowie Lewicy w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego złożą w Sejmie projekt zmian w Karcie Nauczyciela – poinformowali na wspólnej konferencji parlamentarzyści oraz liderzy związkowi. Zgodnie z którym jeszcze w 2023 roku wynagrodzenia nauczycieli powinny wynosić od 5574 zł do 8122 zł.
Wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca o 20 proc. zakłada projekt nowelizacji Karty nauczyciela przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który przejęli posłowie Lewicy. Zaapelowali do pozostałych sił opozycyjnych o jego poparcie.
Większość organizacji, które dostały dotacje z programy MEiN na zakup nieruchomości, jest w jakiś sposób powiązana z politykami Zjednoczonej Prawicy – mówiła Krystyna Szumilas (KO) na sejmowej komisji. Program MEiN to ogromne wsparcie organizacji pozarządowych – oceniła Agnieszka Górka (PiS).
Na wniosek posłów opozycji odbyło się posiedzenie sejmowej komisji edukacji poświęcone programowi, w ramach którego minister edukacji rozdysponował 40 milionów złotych między innymi na zakup nieruchomości. – Minister Przemysław Czarnek zostanie rozliczony i przed tym rozliczeniem nie ucieknie, tak jak ucieka przed posiedzeniami komisji – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
– Zwróciliśmy się dzisiaj do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o ujawnienie wszystkich materiałów dotyczących kontroli, która została przeprowadzona w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – poinformował podczas konferencji prasowej poseł Krzysztof Gawkowski. Onet.pl ujawnił treść zeznań wiceministra Jacka Żalka, które ten złożył w prokuraturze.
W czwartek zwróciliśmy się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o ujawnienie wszystkich materiałów dotyczących kontroli, która została przeprowadzona w NCBiR – powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy.
Donosy, szukanie haków, Adam Bielan jako „sponsor” i plany na czas po przegranych wyborach – o tym mieli rozmawiać ludzie z kierownictwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w potajemnie nagranych rozmowach. Stenogramy dostarczył prokuraturze Jacek Żalek, wiceminister funduszy regionalnych i rozwoju. Onet dotarł do protokołów zeznań polityka Partii Republikańskiej, koalicjanta PiS.
– Niech Zbigniew Ziobro pokaże, że ma polityczne cojones, jest prawdziwym strażnikiem w ministerstwie i niech zacznie działać – powiedział Tomasz Trela, komentując sprawę NCBiR i dymisji Jacka Żalka. W rozmowie z Grzegorze Kępką mówił też o głośnej uchwale sejmowej. – PiS dzisiaj Janem Pawłem II chce wygrywać wybory – zaznaczył.
 
– Gdyby PiS miało czyste intencje to Żalek powinien być wyrzucony dwa dni po tym jak zostało to wszystko upublicznione – mówił w rozmowie z Polsat News poseł Nowej Lewicy, Tomasz Trela, komentując dymisję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
W związku z opublikowaniem przez redaktora naczelnego Radia Szczecin tekstu, który pozwolił na jednoznaczną identyfikację danych osobowych małoletniej ofiary przestępstwa, co w następstwie przyczyniło się do podjęcia skutecznej próby samobójczej przez dziecko. A także wobec braku stanowczej i jednoznacznej reakcji ze strony prezesa Radia Szczecin, jako członek Rady Mediów Narodowych, wczoraj na ręce przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, złożyłem wniosek o pilne posiedzenie Rady Mediów Narodowych, w przedmiocie odwołania ze stanowiska prezesa Radia Szczecin pana Wojciecha Włodarskiego.
Podczas najbliższego posiedzenia członkowie Rady Mediów Narodowych będą omawiali sytuację w Radiu Szczecin – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. To inicjatywa przewodniczącego Rady, Krzysztofa Czabańskiego.
Marek Rutka zawnioskował o dodatkowe nadzwyczajne posiedzenie podczas spotkania członków Rady Mediów Narodowych i złożył wniosek o odwołanie na nim prezesa rozgłośni — podaje nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. To pokłosie sprawy śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks.
– Kur****** – w ten sposób wicemarszałek i jeden z liderów Lewicy Sejmu Włodzimierz Czarzasty skomentował przez kamerami TVN24 postępowanie TVP Info. „Mówię, co myślę” – napisał na Twitterze, odnosząc się do swojej wypowiedzi. W ostatnich dniach Telewizja Polska znowu znalazła się w centrum uwagi.
„Na polecenie prokuratora (agenci) zabrali stamtąd karty medyczne pacjentek i historie ich chorób z niemal 30 lat, skonfiskowali też dwa laptopy i telefon komórkowy. Podczas nalotu CBA pacjentki czekały w poczekalni na wizytę u lekarki” – powiedziała w czwartek w Sejmie Wanda Nowicka.
Sama Platforma nie wygra wyborów, żeby przejać rządzenie Polską, jest to możliwe tylko w koaljicji. A jesli się myśli o koalicji, to trzeba zostawić sobie jakąś płaszczyznę programową, czy personalną na tę współpracę. Mamy z tyłu głowy, że raz nas oszukano, ale liczymy, że PO wyciąga wnioski, że tak nie wolno robić – powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Marek Dyduch.
Już nie tylko kierowcy, motorniczy czy maszyniści wykonujący przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym mogą być objęci ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu. Posłowie podczas prac nad projektem nowelizacji przepisów dopisali także inne zawody.
Leaders of nine Social Democratic parties in Europe declared unwavering support Wednesday for Ukraine’s defense against Russia’s invasion and discussed future European security. Social Democrats from Germany, Lithuania, the Czech Republic, Ukraine, Poland, Sweden, Slovenia, Finland and Croatia met in Warsaw for a two-day conference about the war and the ways it has altered European politics.
Leaders of nine Social Democratic parties in Europe declared unwavering support Wednesday for Ukraine’s defense against Russia’s invasion and discussed future European security.
– Kobiety muszą być aktywne w polityce! Musimy głosować, startować w wyborach i działać w partiach. To polityka decyduje o tym, w jakim świecie żyjemy – to główny przekaz konferencji „Robimy robotę – kobiety na wybory!”, która odbyła się w Sejmie 6 marca 2023 r.
Krzysztof Śmieszek na TikToku opublikował wideo, które podbiło sieć. Do tej pory obejrzano je ponad 2,5 mln razy! – „Żyję dla takiego kontentu politycznego” – komentują internauci.
Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał Stowarzyszeniu Lewicy Demokratycznej posługiwanie się logiem partii SLD. Stowarzyszenie założyli byli politycy, którzy należeli wcześniej do partii o tej nazwie.
Dwie kolejne firmy wycofują reklamy z Radia Szczecin – to Castorama i Ronson Development. Reklamowanie się w stacji, która podała informacje pozwalające zidentyfikować ofiary pedofila, zawiesiła także sieć kin Helios.
83,7 proc. badanych przez IBRiS opowiada się za liberalizacją obecnie obowiązujących przepisów antyaborcyjnych. W tym aż 56,8 proc. uważa, że aborcja powinna być możliwa do 12. tygodnia życia płodu. Kolejna co do wielkości grupa badanych – 26,9 proc. – chciałaby powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK, który uniemożliwił usuwanie ciąży, jeśli stwierdzona jest ciężka i nieusuwalna wada płodu.
Jak prawo aborcyjne wpływa na sytuację ekonomiczną kobiet? Zbadać to postanowiły badaczki ze Stanów Zjednoczonych. W swojej pracy udowadniają, że wskutek odmowy dokonania aborcji, sytuacja finansowa kobiet ulega pogorszeniu. Jak wygląda obecnie prawo aborcyjne w USA i dlaczego może ulec zmianie?
LEWICA | Media regionalne
Wygląda na to, że Solidarna Polska i prezydent mogą zablokować ustawę wiatrakową. „SP nie wyklucza wstrzymania się od głosu ws. poprawek Senatu do ustawy wiatrakowej. To oznaczałoby dalszą liberalizację ustawy względem wersji sejmowej, co mogłoby napotkać opór prezydenta” – pisze Grzegorz Osiecki w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Została przekroczona granica, która chyba nigdy wcześniej przekroczona tak naprawdę nie była – powiedziała Katarzyna Kotula we wczorajszej Kropce nad „i”, nawiązując do śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks Tą sprawą żyje cała Polska.