Nagrody

🏆

Nagroda im. Stanisława Dubois

Najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia POKOLENIA

Nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie POKOLENIA za wybitne zasługi dla polskiej lewicy społecznej, ruchu młodzieżowego, kultury demokratycznej oraz wartości obywatelskich. Patronem nagrody jest Stanisław Józef Dubois – działacz PPS i Czerwonego Harcerstwa TUR, zamordowany w KL Auschwitz w 1942 r.

Patron Nagrody

Stanisław Józef Dubois (1901–1942)

Stanisław Józef Dubois
1901–1942

Stanisław Józef Dubois (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 21 sierpnia 1942 w KL Auschwitz) – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, publicysta.

Brał udział w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Był twórcą i przewodniczącym Czerwonego Harcerstwa TUR. W latach 1928–1933 sprawował mandat posła II i III kadencji Sejmu RP, a od 1938 — radnego Warszawy. Pracował na stanowisku sekretarza redakcji gazety Robotnik.

Jako przeciwnik rządzącej po 1926 r. sanacji został w 1930 r. uwięziony w Twierdzy Brzeskiej, a następnie skazany w procesie brzeskim na trzy lata więzienia. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., a następnie w lewicowej konspiracji antyhitlerowskiej.

Niespełna rok po klęsce Polski został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie uczestniczył w obozowej konspiracji ppor. Witolda Pileckiego. Rozstrzelany w 1942.

Laureaci

Osoby uhonorowane Nagrodą im. Stanisława Dubois

Józef Tejchma
Józef Tejchma
14 lipca 1927 — 13 grudnia 2021
Działacz ruchu młodzieżowego, polityk, dyplomata
🏆 Laureat

Józef Tejchma (ur. 14 lipca 1927 w Markowej, zm. 13 grudnia 2021 w Warszawie) – polski działacz ruchu młodzieżowego, Członek Biura Politycznego KC PZPR (1968–1980), dwukrotnie minister kultury i sztuki (1974-1978, 1980-1982), minister oświaty i wychowania (1979-1980), w latach 1972–1979 wiceprezes Rady Ministrów, poseł na Sejm PRL II-VII kadencji (1958-1980), ambasador PRL w Grecji, Szwajcarii i na Cyprze. Budowniczy Polski Ludowej.

Syn Ludwika i Zofii. W latach 1945–1948 działał w Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. W 1951 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Działacz-instruktor Zarządu Głównego Związku Młodzieży Polskiej, pełnomocnik zarządu głównego i przewodniczący organizacji ZMP w Nowej Hucie (1951-1954). W latach 1970-1972 – w latach 1971–1983 wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

W 1980 ambasador PRL w Szwajcarii, w latach 1984-1988 ambasador PRL w Grecji i na Cyprze. W 1982 wszedł w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Warszawie, odsłoniętego w 1985.

Przewijanie do góry